Boss BR-1200CD Digital Recording Studio
Ajouter ce produit à
  • Mon ancien matos
  • Mon matos actuel
  • Mon futur matos
Studio intégré numérique de la marque Boss appartenant à la série BR
Déposer un avis
Argus du Boss BR-1200CD Digital Recording Studio
Avertissement
Attention, cette cote argus a plus de 6 mois.
Les annonces avec options, ou constituant un pack, ne sont pas prises en compte.
Où acheter BR-1200CD Digital Recording Studio ?
Moins
  • Neuf
  • Occasion
Aucun revendeur ne propose ce produit pour le moment.
Alerte disponibilité
Il n’y a pas de petite annonce pour ce produit.
Alerte nouvelle annonce
Fiche technique
  • Fabricant : Boss
  • Modèle : BR-1200CD Digital Recording Studio
  • Série : BR
  • Catégorie : Studios intégrés numériques
General Specs
  • Tracks:
    • Track: 12
    • V-Track: 192 (16 V-Tracks per each Track)
  • Maximum Useful Capacity/Recording Time:
    • Internal Hard Disk: 80 GB
    • Recording Time: 120 hours (conversion in one track)
  • Display: 64 x 40 mm (Backlit LCD)
  • Connectors:
    • Inputs: Guitar/Bass, Mic 1 (XLR & 1/4"), Mic 2 (XLR & 1/4"), Line In (2x RCA)
    • Outputs: Line Out (2x RCA), Phones, Digital Out
    • Controls: Foot SW, EXP Pedal
    • MIDI: In, Out
    • USB: B Type
    • DC In
  • Optional Accessories:
Technical Specs
  • Signal Processing:
    • DA Conversion: 24 bit delta-sigma Modulation
    • Internal Processing: 24 bit (digital mixer section)
    • Recording Data: 16 bit linear
  • Sample Rate: 44.1 kHz
  • Frequency Response: 20 Hz to 20 kHz (+1/-3 dB)
  • Total Distortion: 0.05 % or less
  • Nominal Input Level (Variable):
    • Guitar/Bass: -20 dBu
    • Mic 1, 2: -40 dBu
    • Line In: -10 dBu
  • Input Impedance:
    • Guitar/Bass: 1 MOhm
    • Mic 1, 2 (XLR & TRS): 12.5 KOhms (Hot-Cold), 6.5 KOhms (Hot-Gnd, Cold-Gnd)
    • Line In: 22 KOhms
  • Nominal Output Level (Line Out): -10 dBu
  • Output Impedance:
    • Line Out: 2 KOhms
    • Phones: 100 Ohms
  • Recommended Load Impedance:
    • Line Out: 20 KOhms or greater
    • Phones jack: 8 to 50 Ohms
  • Residual Noise Level (Line Out): -87 dBu or less
  • Power Supply: DC 12V (AC Adaptor Roland PSB-7U)
  • Power Consumptio: 3A